Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

FORUM ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΤΕΙΘ

Ιούλιος 28, 2014, 11:27:38 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Ιούλιος 28, 2014, 11:27:38 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ (ΝΟΜΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟ)  (Αναγνώστηκε 4354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos

• Αρχάριο Μέλος
  • *

Απ: ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ (ΝΟΜΟΣ ΠΛΑΙΣΙΟ)
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 08, 2007, 04:41:40 μμ »
άντε να δούμε τότε τι θα γίνει τη δευτέρα στη γενική....οι συνάδελφοι των αριστερών παρατάξεων ειμαι περίεργος τί πρόταση θα κάνουν....επίσις άκουσα στις ειδήσεις πως η "γραμμή" τους είναι να συνεχίσουν τις καταλήψεις για να πιέσουν την κυβέρνηση να πάρει πίσω το νόμο!!!!! αν γίνει κάτι τετοιο τότε, προσωπική μου άποψη, όλα αυτά που γίνανε τόσο καιρό ήταν επειδή μερικοί βαριούνται να κάτσουν να διαβάσουν για εξεταστική κι όχι επειδή είναι υπέρμαχοι της παιδείας! η δική μας παιδεία-εξεταστική ΠΕΘΑΝΕ!!!

ark@s_13

• Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 08, 2007, 05:48:02 μμ »
άντε να δούμε τότε τι θα γίνει τη δευτέρα στη γενική....οι συνάδελφοι των αριστερών παρατάξεων ειμαι περίεργος τί πρόταση θα κάνουν....επίσις άκουσα στις ειδήσεις πως η "γραμμή" τους είναι να συνεχίσουν τις καταλήψεις για να πιέσουν την κυβέρνηση να πάρει πίσω το νόμο!!!!! αν γίνει κάτι τετοιο τότε, προσωπική μου άποψη, όλα αυτά που γίνανε τόσο καιρό ήταν επειδή μερικοί βαριούνται να κάτσουν να διαβάσουν για εξεταστική κι όχι επειδή είναι υπέρμαχοι της παιδείας! η δική μας παιδεία-εξεταστική ΠΕΘΑΝΕ!!!

Κοίταξε, η γραμμή τους μπορεί να τους ήρθε αυτές τις μέρες. Δεν ξέρεις τί σκεπτικό επικρατούσε μέχρι πρόσφατα. Αλλά ακόμα και να είναι έτσι όπως τα λες, η πίεση μπορεί να εκφραστεί με διάφορους τρόπους και όχι απαραίτητα με κατάληψη της σχολής. Χαζοί δεν είμαστε. Μπορούμε να κρίνουμε αν ήταν ή όχι αποτελεσματική η κατάληψη όλο αυτό το διάστημα. Ένα ακόμα που θα ήθελα να σχολιάσω είναι ότι το τρόπο αντίδρασης και κατεπέκταση το αν θα χαθεί ή όχι η εξεταστική μπορεί να το καθορίσει ο κάθε φοιτητής. Όσο αφήνουμε τις παρατάξεις να κόβουν και να ράβουν ανενόχλητα, φυσικό είναι να δημιουργούνται τέτοιες καταστάσεις. Έπρεπε από την αρχή να γίνει ξεκάθαρο ότι οι παρατάξεις έχουν έναν συγκεκριμένο ρόλο στην όλη ιστορία. Και ο ρόλο τους αυτός είναι καθαρά οργανωτικός και όχι εκτελεστικός...!

Αποσυνδεδεμένος charap

• Αρχάριο Μέλος
  • *
  • Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 08, 2007, 10:36:18 μμ »

Κατά πάσα πιθανότητα απο Τετάρτη βλέπω να αρχίζουμε μαθήματα.

Εγω ήθελα να ήξερα με τη λογική σκέφτηκαν να σταματήσουν την κατάληψη όλες αυτές οι σχολές που σταμάτησαν ΠΑΝΩ στη βδομάδα που θα πήγαινε για ψήφιση ο νόμος. Τη βδομάδα που θα έπρεπε να γίνει "όλη η δουλειά" το σταμάτησαν; Και μη μου πείτε οτι δεν ήξεραν γιατί σίγουρα ήξεραν. Τουλάχιστον οι δικοί μας, όσο και αν ήμουν/ειμαι κατά της κατάληψης, έμειναν σταθεροί σε αυτοί που πίστευαν και δεν έκαναν πίσω πάνω στο τέλος.

Οτι και να γίνει τώρα "το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω" και τον νόμο δεν μπορούν να τον "πάρουν πίσω". Οπότε το ερώτημα ειναι απλό:

Τι πετύχαμε με τις καταλήψεις τελικά;
Προφανώς ο νόμος πέρασε, αλλά δεν μπορεί, κάποια κομμάτια του θα άλλαξαν απο την αρχική τους έκδοση (ή κάνω λάθος;)