Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

FORUM ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΤΕΙΘ

Ιούλιος 24, 2014, 12:41:48 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Ιούλιος 24, 2014, 12:41:48 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Αποστολέας Θέμα: Συντριβή πολεμικού αεροσκάφους  (Αναγνώστηκε 4629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Billo

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Άντρας

Απ: Συντριβή πολεμικού αεροσκάφους
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 11:35:37 πμ »
όντος..τόσα χρόνια ασχολούμαι με αεροπλάνα και μερικά απ αυτά δεν τα ήξερα :)
Φοιτητής: Κύριε, ποιό είναι το πρόβλημα στον κώδικά μου?
Καθηγητής: Που να ξέρω αγόρι μου, ο compiler είμαι;;

Αποσυνδεδεμένος Rescueman

• FLIGHT WITH THE BEST DIE WITH THE REST
  • X-staff
  • Βετεράνος
    • Προσωπική Σελίδα

« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 11:43:21 πμ »
Δυστυχώς για εμάς που ενδιαφερόμαστε υπάρχουν τόσες ενέργειες που συμβαίνουν από την στιγμή που παίρνετε η απόφαση να σηκωθεί ένα αεροσκάφος μέχρι την στιγμή που να προσγειωθεί πάλι που ούτε καν τις φανταζόμαστε!!!

Όσο για τα έκτακτα περιστατικά αυτά είναι εκτός συζήτησης!!!

Αποσυνδεδεμένος WIZARD

• Friend
  • Πλήρες μέλος
  • *
  • Ζεύ πολυτίμητε,δίδου,πλούτον και δόξαν άμεμπτον

« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 11:22:45 μμ »
Φιλε  c-172  σε ευχαριστω πολυ για τις πολυ σημαντικες πληροφοριες που μας εδωσες.
Οσο για τους εξοπλισμους θα προτιμουσα να "δωσουμε" καποια χρηματα παραπανω και να αγορασουμε,
πολεμικα αεροπλανα 4ης γενειας (Sukhoi -27  η Eurofighter ) παρα τα νεα F-16 Block 52+ πετουν "αοπλα και τυφλα",
και μεταχειρισμανα.
Οσο για ερευνα και διασωση υπαρχουν κονδυλια για αγορα 4 + 1 ελικοπτερων Ερευνας και Διασωσης.
Το προγραμμα αυτο δεν εγινε ΠΟΤΕ.

Οσο για τον αδικοχαμενο ΗΡΩΑ πιλοτο της  Πολεμικής Αεροπορίας, του 35χρονου Σμηναγού Αθανάσιου Μπατσαρά,
Αιωνια του η μνημη.
Ζεύ πολυτίμητε,δίδου,δ'υγίειαν άμεμφή ειρήνην τε θεάν καί πλούτου δόξαν άμεμπτoν

Αποσυνδεδεμένος Billo

• Πλήρες μέλος

« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 08, 2007, 02:12:12 μμ »
αν ήταν λάθος πιλότου, το eurofighter δεν θα έκανε την διαφορά. Δεν έχει πολύ νόημα να λέμε για επανεξοπλισμούς κάθε φορά που πέφτει ένα αεροπλάνο.
Φοιτητής: Κύριε, ποιό είναι το πρόβλημα στον κώδικά μου?
Καθηγητής: Που να ξέρω αγόρι μου, ο compiler είμαι;;

Αποσυνδεδεμένος c-172

• Αρχάριο Μέλος
  • *
  • Cessna rules!!!
    • Το αλμπουμ μου

« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 04:07:45 πμ »
'Η θα μπορουσαμε να αγορασουμε 39 αντι για 40 μαχητικα και τα λεφτα απο το ενα που θα περισευε να τα αξιοποιουσαμε στην αγορα 40+ ασθενοφορων 'η να χτιζαμε 4 υπερσυγχρονα νοσοκομεια+τους μισθους των γιατρων + πολλα αλλα....

......παρα τα νεα F-16 Block 52+ πετουν "αοπλα και τυφλα",
και μεταχειρισμανα.
Οσο για ερευνα και διασωση υπαρχουν κονδυλια για αγορα 4 + 1 ελικοπτερων Ερευνας και Διασωσης.
Το προγραμμα αυτο δεν εγινε ΠΟΤΕ.

Αοπλα και τυφλα εχεις απολυτο δικιο,οχι ομως μεταχειρισμενα.
Οσο για τα ελικοπτερα ερευνας και διασωσης,το προσφατο ΕΜΠΑΕ αποφασισε να αγορασει αλλα 3 καινουρια VIP αεροσκαφη και οχι επιπλεον ελικοπτερα ερευνας και διασωσης που ετσι και αλλιως αυτα που εχουμε δεν φτανουν...Και καλα κανει η απεναντι πλευρα και μας "κραζει" και δηλωνει στον ICAO οτι θα παρεχουν αυτοι Ερευνα και διασωση στο Αιγαιο επειδη δεν πληρουμε τις προυποθεσεις....
Πριν μερικα χρονια,το λιμενικο σωμα ειχε προμηθευτει ελικοπτερα Dauphin τα οποια ειναι απο τα κορυφαια στον κοσμο στον τομεα αυτο και θα ηταν σιγουρα ενα βοηθημα στον τομεα SAR(Search and Rescue) στην Ελλαδα.Τα ελικοπτερα αυτα βρισκοντουσαν "παρκαρισμενα" για 1+ χρονο στο αεροδρομιο Δεκελειας επειδη υπηρχε διαμαχη για το ποιος θα τα πεταει.Λιμενικο 'η πολεμικο ναυτικο.Πριν μερικους μηνες λυθηκε το θεμα,τα πληρωματα εκπαιδευτηκαν,την τεχνικη υποστηριξη θα την παρειχε το Πολεμικο ναυτικο απο την βαση του στο Κοτρωνι Μαραθωνα αλλα ακομα δεν τα εχουμε δει να εκτελουν αποστολες...Ειδωμεν.......
Το ιδιο θεμα ειχε προκληθει με την πρωτη παρτιδα super puma(τα γκρι με τις πορτοκαλι λωριδες) καθως παραγγελθηκαν,ηρθαν στην Ελλαδα και υπηρχε διαμαχη για το που ανηκουν,λιμενικο 'η πολεμικη αεροπορια.Τελικα ανηκουν στο λιμενικο και τα πετουν πληρωματα της ΠΑ....Οπως και με τα 2 αεροσκαφη Piaggio Avanti που ειχε παραγγειλει το ΕΚΑΒ μαζι με τα Α-109 τα ελικοπτερα(που χασαμε 3 απο αυτα μεσα σε 2 χρονια!!!),ηρθαν στην Ελλαδα και για 2 χρονια ηταν σε αποθηκες στο παλιο αεροδρομιο του Ελληνικου καθως αφου τα παρελαβε το ΕΚΑΒ,συνιδητοποιησε οτι δεν χωρουσε το φορειο απο την θυρα του αεροσκαφους!!!!H τυχη αυτων των αεροσκαφων ακομα αγνοειται,πιθανολογειται οτι πουληθηκαν.....Αυτα και πολλα αλλα τραγελαφικα συμβαινουν στην χωρα μας,λεφτα σπαταλουνται για την πλακα και οι γονεις μας για την ωρα τα πληρωνουν ακομα και εμεις αργοτερα...
Και να τονισω σε προηγουμενο post του SimonPapad οτι εχουμε παμπαλαια αεροσκαφη που "εκτελουν" αποστολες ερευνας και διασωσης και αυτα δεν ειναι αλλα απο τα Dornier 28.Αυτην την στιγμη υπαρχουν 2 σε "πλοϊμη" κατασταση στην Ελλαδα,ενα στην Καβαλα και ενα στην Σουδα Χανιων.Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν επιτρεπεται να πετουν νυχτα και συγκεκριμενα το αεροσκαφος στην Σουδα εχει παρουσιασει αρκετες φορες προβλημα,προσφατα μαλιστα οταν κληθηκε να συμμετασχει σε ερευνα για χαμενο αλιεα,δεν...επαιρνε μπροστα(μαρτυρια απο πολυ καλο φιλο χειριστη που θα εκανε την συγκεκριμενη πτηση...).Περισυ το ιδιο αεροπλανο ηταν υπευθυνο για πυρκαγια που προκληθηκε,ευτυχως μικρης εκτασης,οταν η εξατμιση απο τον εναν κινητηρα αποχωριστηκε απο αυτον και οπως ηταν πυρακτωμενη,επεσε σε δασωδη περιοχη.Αν αυτη ειναι ερευνα και διασωση στην Ελλαδα,τοτε ζητω που καηκαμε.Και δεν ντρεπομαστε κιολας στην δημοσιευση των αεροναυτικων δεδομενων καθε 6 μηνες προς ολες τις χωρες να τονιζουμε οτι παρεχουμε ερευνα και διασωση σε αυτες τις περιοχες με τα 2 αυτα αεροσκαφη.
Οποτε μην απορουμε γιατι τον συγκεκριμενο ατυχο χειριστη στο προσφατο συμβαν τον βρηκαν πρωτοι οι Τουρκοι παρολο που απογειωσαμε "θεους και δαιμονες" για να τον βρουμε.Ειναι απλα θεμα οργανωσης και απλης σκεψης,κατι το οποιο δεν κατεχουμε σαν λαος.
"The propeller is just a big fan in the front of the plane to keep the pilot cool. Want proof? Make it stop; then watch the pilot break out into a sweat."
http://www.aerophoto.gr